25 kwietnia 2015 r. w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, odbył się okolicznościowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. „A to Polska właśnie”. Koncertem tym, Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława Komandoria Zagłębiowska, postanowiło upamiętnić 250 rocznicę ustanowienia Orderu przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Było to zarazem uroczyste podsumowanie działań podejmowanych przez Komandorię Zagłębiowską, w ramach obchodów rocznicy utworzenia Orderu.
W minionym tygodniu – 16.04.2015 r. – Komandoria wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego przeprowadziła Konferencję Naukową na temat: „Historia Orderu św. Stanisława i jego znaczenie w społeczeństwie polskim w XXI w.”.
Przy okazji koncertu odbywała się dobrowolna składka pieniężna, z przeznaczeniem na zasilenie funduszu utworzonego na zorganizowanie letniego wypoczynku dzieciom pochodzącym ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym i osieroconym z Rejonu Zagłębia Dąbrowskiego. Honorowy Patronat nad uroczystością objął prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński.
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „WSPÓLNY DOM” czuje się niezmiernie zaszczycone, że zostało zaproszone przez Zarząd Komandorii Zagłębiowskiej Stowarzyszenia Dam i Kawalerów Orderu św. Stanisława, do wzięcia udziału w tym ważnym i szlachetnym przedsięwzięciu. Mieliśmy okazję doświadczyć i przeżyć wielu wspaniałych doznań estetycznych. Artyści Zespołu „Śląsk” wystąpili w strojach scenicznych regionów całego kraju. Przeważającą część programu stanowiły kompozycje i opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej. W programie znalazły się popularne piosenki Stanisława Hadyny takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej te nasze góry” i „Ondraszek” oraz opracowania muzyczne do takich tańców jak: „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Kujawiak z oberkiem” „Krakowiak” i „Tańce górali podhalańskich”.
Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” „A to Polska właśnie”, oparty na polskiej muzyce, pieśniach oraz tańcach ludowych i narodowych, pochłonął nas bez reszty. Większość członków naszego Stowarzyszenia, miała okazję po raz pierwszy uczestniczyć i podziwiać Zespół „Śląsk” na żywo. Jak wspomniał dyrektor Zespołu – Zbigniew Cierniak – w Sosnowcu „Śląsk” ostatni raz występował 10 lat temu.
W imieniu członków Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ”WSPÓLNY DOM” składam serdeczne podziękowania Panu Komandorowi – Henrykowi Bebakowi, za zorganizowanie tak wspaniałej gali i możliwość przeżycia tylu niezapomnianych chwil. Było pięknie, barwnie i porywająco.
Dziękujemy!
Ewa Wojciechowska
Prezes Stowarzyszenia „WSPÓLNY DOM”
O Orderze św. Stanisława i Komandorii Zagłębiowskiej
(za:http://wikizaglebie.pl/wiki/Komandoria_Zaglebiowska_Orderu_sw._Stanislawa_z_siedziba_w_Bedzinie
Order św. Stanisława ustanowiony został 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W statucie król wyjaśnił, iż celem ustanowienia Orderu jest ,, aby cnota pobożnych i Ojczyźnie zasłużonych ludzi Nam dobrze zalecona, sprawiedliwy najprzód wzgląd znajdowała, a po tym Ich także zasługi jakowym publicznym łaski Naszej Królewskiej zaszczytem ozdobione były;…”. Rozdawnictwo Orderu należało do króla. Święto Orderu wyznaczono na dzień 8 maja ,,jako dzień uroczysty św. Stanisława Biskupa. Męczennika…”. Sprecyzowane zostały także powinności kawalerów i tak m. in. zobowiązano ich do wierności królowi i Rzeczypospolitej, do wspomagania ubogich, do wpłaty jednorazowo 25 czerwonych złotych i corocznie 4 czerwonych złotych na Szpital Dzieciątka Jezus w Warszawie, oraz 2 czerwonych złotych do Kancelarii Orderu i 1 czerwony złoty na msze żałobne za Kawalerów Orderu.
Burzliwe czasy Polski spowodowały degradacje Orderu, mimo że w hierarchii orderowej był na drugim miejscu po Orderze Orła Białego. W roku 1917, po rewolucji rosyjskiej, zaprzestano nadawania Orderu.
Po wszelkich perypetiach, Order św. Stanisława reaktywowano w 1979 r. Siedzibą Orderu jest miejsce, gdzie został ustanowiony, a mianowicie Łazienki Królewskie w Warszawie. Terenowym oddziałem jest Komandoria.
Komandoria Zagłębiowska z siedzibą w Będzinie rozpoczęła działalność statutową w 1997 r. Jej założycielem był Henryk Bebak. Komandoria – zgodnie ze swoim powołaniem – ma prowadzić działalność dobroczynną, opiekuńczą i charytatywną. Przede wszystkim ma służyć dzieciom z najbiedniejszych rodzin, tym, które zostały poszkodowane przez los oraz ludziom sędziwym.
Fotorelacja:
{AG}slask{/AG}