Uwaga 1,5% podatku na OPP
W efekcie zmian w przepisach (ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw – Nowelizacja Nowego Ładu Podatkowego) podatnicy mają prawo przekazać 1,5% (a nie jak wcześniej 1%) swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Jak przekazać 1,5% na organizacje pożytku publicznego
Każdego roku podatnicy mają możliwość przekazywać 1,5% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w ich rocznej deklaracji PIT – bezpośrednio na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dla podatnika przekazanie 1,5% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem, w szczególności wskazany 1,5% nie jest formą darowizny, która później można dopiero odliczyć od dochodu.
Dzięki zaznaczeniu organizacji, na którą na być przekazany 1,5% podatku, kwota ta wędruje z budżetu państwa na rzecz organizacji prowadzącej działalność prospołeczną. A zatem sami faktycznie decydujemy, gdzie, do jakiej organizacji i na jaki cel nasze podatki faktycznie zostaną spożytkowane.
Kto przekazuje 1,5%
W deklaracji podatkowej wykazuje się podatek należny do zapłaty oraz deklaruje się kwotę do przekazania na rzecz organizacji. Faktycznie 1,5% podatku przekazuje za nas Naczelnik Urzędu Skarbowego w terminie od maja do lipca roku następującego po roku podatkowym, za który składane jest zeznanie podatkowe. Kwota ta jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego. Przekazanie odbywa się na rachunek organizacji pożytku publicznego, który organizacja wskazała w wykazie organizacji.
Ułatwienia dla emerytów i rencistów
Jeżeli jesteś emerytem lub rencistą i nie masz obowiązku złożenia zeznania podatkowego oraz:
- dostałeś roczne rozliczenie podatku PIT-40A
- nie korzystasz z odliczeń,
- chcesz przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego
wystarczy, że złożysz PIT-OP w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
Jeżeli złożysz oświadczenie PIT-OP, będzie to oznaczać, że wyraziłeś zgodę na przekazanie kwoty w wysokości 1,5% podatku należnego.
Ponadto, jeżeli otrzymałeś od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożysz wniosku PIT-OP, organ podatkowy przekaże kwotę 1,5% podatku należnego na rzecz OPP wskazanej przez Ciebie we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2023 rok. W tym przypadku przekazanie kwoty 1,5% podatku należnego na rzecz OPP następuje na podstawie wniosku PIT-OP sporządzonego przez organ podatkowy za pośrednictwem portalu podatkowego (automatyczna akceptacja PIT-OP).
Ile można przekazać 1,5%?
Maksymalna kwota, jaką podatnik może przekazać wynosi 1,5% podatku. W deklaracji podatkowej można przekazać również kwotę niższą. Jeżeli podatnik składa więcej niż jeden formularz – w każdej składanej deklaracji może przekazać 1,5% podatku wykazanego w tej deklaracji – na rzecz innej organizacji pożytku publicznego.
Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w zeznaniu
Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Jeśli chcesz, by Twoje wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możesz go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.
Jeżeli dokonujesz rozliczenia rocznego, korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazałeś cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu.
Oczywiście możesz zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.
Jak przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP – instrukcja
Twój e-PIT usługa dostępna od 15 lutego
-
W serwisie podatki.gov.pl wybierz e-Urząd Skarbowy, a potem Twój e-PIT.
-
Uwierzytelnij się
-
Zaloguj się przez login.gov.pl:
profil zaufany, mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczną -
lub wpisz swoje dane:
- PESEL (albo: NIP i datę urodzenia)
- kwotę przychodu z deklaracji za rok 2022
- kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za 2023 rok
i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za 2022 r.
-
-
Na głównym ekranie zobaczysz informację o OPP.
-
Jeśli robisz to po raz pierwszy:
- wybierz z listy numer KRS tej OPP, której chcesz przekazać 1,5% podatku
- wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
- zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku
-
Jeśli chcesz zmienić OPP:
- naciśnij przycisk „Wybierz organizację”
- wybierz z wykazu OPP numer KRS organizacji, której chcesz przekazać 1,5%
- wskaż cel szczegółowy (jeśli chcesz)
- zatwierdź tę zmianę
-
Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy:
- naciśnij przycisk „wybierz organizację”
- nie zmieniając numeru KRS, edytuj informację o celu szczegółowym
- zatwierdź tę zmianę
-
Zaakceptuj i wyślij zeznanie
-
Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę OPP, która w ubiegłym roku została przez Ciebie wskazana w zeznaniu, o ile nadal znajduje się w wykazie OPP. Również wskazany jest cel szczegółowy, jeśli w ubiegłym roku był przez Ciebie wskazany. Możesz edytować, usunąć lub zmienić te dane.
Twój e-PIT wylicza kwotę 1,5% podatku należnego.
Złożyć deklarację w terminie, zapłacić cały podatek
Naczelnik przekaże kwotę podatku wyłącznie na rzecz organizacji w przypadku, gdy deklarację podatkową złoży się w terminie. Możliwe jest również przekazanie 1,5% na podstawie korekty deklaracji podatkowej złożonej w terminie. Korekty takiej dokonać można maksymalnie w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Zatem zeznanie musi być złożone do:
Uwaga – w przypadku PIT-37 i PIT-38 w usłudze Twój e-PIT nawet w przypadku braku złożenia deklaracji (milczącej zgody na deklarację PIT przedstawioną przez Ministerstwo Finansów, termin ten liczy się od powyższej daty).
Podatnik musi zapłacić cały podatek, który jest podstawą ustalenia kwoty przekazywanej. Ostateczny termin zapłaty tego podatku, by Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazał 1,5%, upływa w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu do złożenia zeznania podatkowego.
A zatem możliwe jest, że podatek zapłaci się po terminie, z odsetkami za zwłokę, a 1,5% nadal zostanie przekazany. Natomiast deklaracja musi być złożona zgodnie z terminem ustawowym (potem można ją korygować).
Co to jest OPP, wykaz organizacji
W zeznaniu za 2023 r. możliwe jest przekazanie 1,5% jedynie organizacjom wskazanym w wykazie ustawowym. Wpis do wykazu jest elementem koniecznym, by można przekazać na rzecz organizacji 1,5% podatku.
Organizacje mogą uzyskać status “organizacji pożytku publicznego” pod warunkiem, iż działalność prowadzona jest nieprzerwanie przez co najmniej 2 lata.
Organizacji pożytku publicznego przysługuje oprócz 1,5% podatku, zwolnienie od:
- podatku dochodowego od osób prawnych,
- podatku od nieruchomości,
- podatku od czynności cywilnoprawnych,
- opłaty skarbowej,
- opłat sądowych – w odniesieniu do prowadzonej przez nią działalności pożytku publicznego.
Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności prowadzi w formie elektronicznej wykaz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada roku podatkowego, na które podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1,5% podatku z zeznań podatkowych składanych za rok podatkowy, i nie później niż dnia 15 grudnia roku podatkowego zamieszcza ten wykaz na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej.
Podatnik przekazać może 1,5% tylko na rzecz tych organizacji, które pojawiły się w wykazie, czyli posiadały status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada oraz podały w wykazie numer rachunku bankowego, na który kwota 1,5% ma być przelana. Organizacja pożytku publicznego jest obowiązana nie później niż do dnia 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym podać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według siedziby tej organizacji numer rachunku bankowego właściwy do przekazania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych przez dokonanie zgłoszenia identyfikacyjnego albo zgłoszenia aktualizacyjnego. W innym przypadku kwota nie trafi do żadnej organizacji i pozostanie w budżecie państwa (Naczelnik Urzędu Skarbowego odstępuje od przekazania takiej kwoty).
Wykaz w odniesieniu do każdej organizacji pożytku publicznego, zawiera:
- nazwę;
- siedzibę;
- numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego;
- numer identyfikacji podatkowej, jeżeli został on nadany organizacji oraz wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.
Otrzymane przez organizację pożytku publicznego środki finansowe pochodzące z 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego.
Numer, kwota… cel
Te trzy elementy mogą być wskazane w rocznej deklaracji podatkowej. Dodatkowo można podać dane podatnika przekazującego kwoty na rzecz organizacji oraz wskazać, że Naczelnik dane te może udostępnić organizacji.
Numer musi być zgodny z jej wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego. Wykaz Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności zawiera konieczne nazwy, siedzibę oraz numery organizacji. W deklaracji podatnik wskazuje obecnie jedynie numer KRS organizacji oraz przekazywaną kwotę bez konieczności posługiwania się jej nazwą.
Nie ma konieczności podawania w rocznym zeznaniu podatkowym celu, na jaki jest przeznaczany 1,5% naszego podatku. Taki cel może być jednak wskazany – możliwe jest zatem doprecyzowanie na co dokładnie nasze pieniądze zostaną przekazane.
Naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby organizacji pożytku publicznego, we wrześniu roku następującego po roku podatkowym przekazuje organizacji pożytku publicznego zbiorczą informację o:
- danych identyfikacyjnych (imię, nazwisko i adres), w tym obojga małżonków, którzy na wniosek podlegają łącznemu opodatkowaniu,
- wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji,
- przeznaczeniu kwoty przez organizację pożytku publicznego (cel szczegółowy)
– jeżeli podatnik w zeznaniu podatkowym lub w korekcie zeznania wyraził zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego danych lub wskazał cel szczegółowy.
Błędy
Warto być precyzyjnym – podanie błędnego numeru konta lub błędnego numeru KRS nie pozwoli na przekazanie 1,5% na rzecz organizacji (dane te mogą podlegać korekcie, jak każda inna pozycja deklaracji rocznej).
Lista Organizacji Pożytku Publicznego, na które możesz przekazać swój 1,5%
Wykaz Sosnowieckich Organizacji Pożytku Publicznego:
- SOSNOWIECKIE STOWARZYSZENIE AMAZONEK “ŻYCIE”
KRS 0000002116 - SOSNOWIECKIE STOWARZYSZENIE RODZIN ABSTYNENCKICH “DROMADER”
KRS 0000006105 - SOSNOWIECKIE STOWARZYSZENIE TRZEŹWOŚCIOWE “PRZEBUDZENIE” W SOSNOWCU
KRS 0000009842 - FUNDACJA SZKOLNA IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU
KRS 0000031412 - FUNDACJA OCHRONY ZDROWIA SZPITALA MIEJSKIEGO W SOSNOWCU “ZDROWIE”
KRS 0000037538 - STOWARZYSZENIE CHORYCH NA ŁUSZCZYCĘ
NAZWA W JĘZYKU ANGIELSKIM: “THE PSORIASIS ASSOCIATION”
KRS 0000040168 - HOSPICJUM SOSNOWIECKIE IM. ŚW. TOMASZA AP.
KRS 0000056797 - CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH, MAŁEJ I ŚREDNIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W SOSNOWCU
KRS 0000074949 - STOWARZYSZENIE “AKTYWNE KOBIETY”
KRS 0000092308 - FUNDACJA “POLITRAUMA” PRZY WOJEWÓDZKIM SZPITALU SPECJALISTYCZNYM NR 5 IM ŚW. BARBARY W SOSNOWCU
KRS 0000095954 - KLUB SPORTOWY “GÓRNIK” SOSNOWIEC
KRS 0000107534 - “INSPE” SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
KRS 0000119342 - FUNDACJA REGIONALNEJ AGENCJI PROMOCJI ZATRUDNIENIA
KRS 0000144428 - CARITAS DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ
KRS 0000222993 - FUNDACJA “DLA RODZINY”
KRS 0000344603 - FUNDACJA WYRÓWNYWANIA SZANS NADZIEJA
KRS 0000351938 - STOWARZYSZENIE OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI “NADZIEJA NA DOM”
KRS 0000365274 - POMÓC WIĘCEJ
KRS 0000389968 - INSTYTUT TWÓRCZEJ INTEGRACJI
KRS 0000393362 - “BLISKO CIEBIE”
KRS 0000404633 - FUNDACJA SZANOWNY PAN KOT
KRS 0000472992 - FUNDACJA “NIEINNI”
KRS 0000504038 - ZAGŁĘBIOWSKIE WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE
KRS 0000609470 - FUNDACJA ZAMEK CHOBIENIA
KRS 0000639339 - SPORTOWE ZAGŁĘBIE 1906
KRS 0000664699 - ŚLĄSKIE STOWARZYSZENIE OSÓB BEZ KRTANI
KRS 0000044055 - FUNDACJA “EXODUS”
KRS 0000125985 - STOWARZYSZENIE KIBICÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZAGŁĘBIE SOSNOWIEC 1906
KRS 0000809148 - AMATORSKI KLUB SPORTOWY 1917 “NIWKA”
KRS 0001072528 - “RATUJEMY DOGI”
KRS 0000402255 - MIĘDZYSZKOLNY SPECJALISTYCZNY KLUB SPORTOWY”ZAGŁĘBIE”
KRS 0000585616 - STOWARZYSZENIE BADAŃ NAD ŹRÓDŁAMI I FUNKCJAMI PRAWA
KRS 0000436773
Terenowe Jednostki Ogólnopolskich Organizacji Pożytku Publicznego działające w Sosnowcu:
- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Cel Szczegółowy 1,5%: dla OM TPD Sosnowiec
KRS 0000114345 - Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski Cel Szczegółowy 1,5%: Koło PZN w Sosnowcu
KRS 0000012847 - Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Cel Szczegółowy 1,5%: Oddział Miejski w Sosnowcu
KRS 0000069581 - Polski Związek Filatelistów Cel Szczegółowy 1,5%: Oddział Miejski w Sosnowcu
KRS 0000201405 - Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Śląska Cel Szczegółowy 1,5% : Hufiec Sosnowiec
KRS 0000273051 - Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Cel Szczegółowy 1,5%: Oddział PTT Sosnowiec
KRS 0000115547 - Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych Cel Szczegółowy 1,5%: Koło w Sosnowcu
KRS 0000043188 - Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Cel Szczegółowy 1,5%: OSP Sosnowiec – Cieśle
KRS 0000116212 - Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Cel Szczegółowy 1,5%: OSP Sosnowiec – Porąbka
KRS 0000116212 - Fundacja im. Brata Alberta Cel Szczegółowy 1,5%: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Sosnowcu
KRS 0000028246 - Fundacja Dr Clown Cel Szczegółowy 1,5%: Region Zagłębie i Jura
KRS 0000024181 - Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Cel Szczegółowy 1,5%: Koło Sosnowiec
KRS 0000037573 - Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Cel Szczegółowy 1,5%: Koło Sosnowiec
KRS 0000081477