Przedstawiamy Państwu Wywiad przeprowadzony z Panem Pawłem Pełką – prezesem Klubu Żeglarskiego ZAGŁĘBIE w Sosnowcu. Pan Paweł pełni funkcję Komandora w strukturach organizacji.

SCOP: Co skłoniło Państwa do założenia Stowarzyszenia?

Klub powstał w 1975 r. przy kopalni KWK Sosnowiec przez kilku zapalonych żeglarzy. Po transformacjach politycznych koledzy nadal działali i utrzymywali Nasze ośrodki nad Zalewem Przeczyckim oraz nad Jeziorem Tałty w Jorze Małej na Mazurach. W 2001 roku podmiot został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nazwą Klub Żeglarski ZAGŁĘBIE w Sosnowcu.

SCOP: Kiedy zaczęli się Państwo interesować III sektorem?

Trzecim sektorem zaczęliśmy się interesować około 12 lat temu. Nasze działania rozszerzyły się w tamtym czasie o współpracę z innymi stowarzyszeniami, nie tylko żeglarskimi oraz władzami samorządowymi, lokalnymi działaczami społecznymi. Ten stan rzeczy trwa po dziś dzień. Współpracujemy również z Sosnowieckim Centrum Organizacji Pozarządowych.

SCOP: Proszę przybliżyć nam profil Państwa działalności?

Klub Żeglarski ZAGŁĘBIE zrzesza tylko żeglarzy, szkoli na patenty żeglarskie i motorowodne, podtrzymuje tradycje żeglarskie i morskie.
Od 3 lat szkolimy także dzieci, prowadząc szkółkę żeglarską OPTIMIST, organizujemy obozy sportowe w naszej bazie na mazurach. Klub jest także operatorem regionalnym Ogólnopolskiego Programu PolSaling dla dzieci. Organizujemy regaty żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

SCOP: W jaki sposób można zostać członkiem Państwa Organizacji?

Aby  zastać członkiem naszego Klub musimy się wcześniej bliżej poznać. Kandydat musi być żeglarzem lub chcieć nim zostać w najbliższej przyszłości. Osoba taka musi mieć tzw. osoby wprowadzające, które ręczą za danego kandydata oraz musi to być osoba PRO żeglarska.

SCOP: Jaki jest Państwa Największy Sukces?

Za Nasz największy sukces uważam rozbudowę naszej bazy na Mazurach. Sukcesywna wymiana floty jachtów kabinowych, która pozwala naszym żeglarzom i przyjaciołom żeglować po Wielkich Jeziorach Mazurskich.
Drugim bardzo ważnym punktem na mapie naszej działalności jest organizacja na terenie miasta Sosnowca Ogólnopolskiego Programu Polsailing, które ma za zadnia upowszechnianie żeglarstwa wśród dzieci.

SCOP: Jakie są Państwa Plany odnoszące się do najbliższej przyszłości?

Kontynuacja szkolenia dzieci, rozbudowa Przystani Żeglarskiej nad Zalewem Przeczycko – Siewierskim w województwie Śląskim, powiększanie floty jachtów dla dzieci i młodzieży. Organizacja rejsów morskich dla młodzieży nie tylko z klubu, ale także z naszego miasta i regionu.

Opracowała: Agnieszka Bielnicka