Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego Funkcjonariuszy Służb Mundurowych „KOLBA”
Nazwa:
Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni Palnej i Strzelectwa Sportowego Funkcjonariuszy Służb Mundurowych „KOLBA”
Kategoria:
Cele organizacji:
- Szeroko rozumiana popularyzacja strzelectwa sportowego i rekreacyjnego z udziałem broni palnej, w tym historycznej – także cięciwowej – ze szczególnym uwzględnieniem członkostwa w Stowarzyszeniu funkcjonariuszy i byłych funkcjonariuszy służb mundurowych.
- Szeroko rozumiana popularyzacja kolekcjonowania broni palnej.
- Prowadzenie działalności integracyjnej członków Stowarzyszenia, organizowanie i udział w zawodach krajowych i zagranicznych w strzelectwie sportowym.
- Reprezentowanie, ochrona praw i interesów oraz koordynacja działań członków Stowarzyszenia.
- Prowadzenie działalności edukacyjnej w szczególności popularyzowanie wśród społeczeństwa wiedzy na temat broni, militariów oraz historii oręża oraz działalności sportowej i kolekcjonerskiej.
- Wspieranie członków Stowarzyszenia w zakresie działalności sportowej związanej z szeroko rozumianym sportem strzeleckim, kolekcjonowaniem broni palnej, pamiątek historycznych i pogłębianiem wiedzy historycznej.
- Pomoc kolekcjonerom broni palnej i militariów – członkom Stowarzyszenia – w pozyskiwaniu nowych eksponatów oraz ich konserwacji, opracowywaniu, przechowywaniu.
- Popularyzacja działalności odkrywczej, kolekcjonerskiej, poszukiwawczej.
- Upowszechnianie wiedzy z zakresu regulacji prawnych w zakresie aktualnego stanu prawnego w zakresie działalności Stowarzyszenia.
- Promowanie obronności państwa, historii, tradycji i etosu Sił Zbrojnych RP, Policji, Służb Celnych i Granicznych oraz innych służb mundurowych Rzeczypospolitej Polskiej.
- Działanie na rzecz zdobywania i upowszechniania wiedzy historycznej o tradycjach wojskowych i patriotycznych, wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia, wyszkolenia, historii pojazdów mechanicznych i konnych oraz fortyfikacji w zakresie Wojska Polskiego oraz armii innych państw.
- Działanie na rzecz niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i jej umacniania.
- Prowadzenie edukacji obronnej młodzieży i dorosłych.
- Popularyzowanie pierwszej pomocy przedlekarskiej, samoobrony, walki wręcz.
- Upowszechnianie wiedzy i umiejętności na rzecz obronności Państwa i jego obywateli, ratownictwa i ochrony ludności.