W dniach 01.10.-07.10.2018, Fundacja Aktywni w Europie z Sosnowca zrealizowała, w ramach programu ERASMUS+, projekt “Youth Against Stereotypes”.
Projekt był wspólną inicjatywą młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej, na co dzień współpracującej z Fundacją, rumuńskiej organizacji pozarządowej Asociatia Tineri Parteneri pentru Dezvoltarea Societatii Civile i tureckiego Hakkari Űniversitesi.
Na miejsce działań wymiany młodzieży wybrano Poronin. Honorowy patronat nad działaniami “Youth Against Stereotypes” objął Wójt Gminy Poronin Bronisław Stoch.
W ramach przedsięwzięcia 36 uczestników dyskutowało o stereotypach, ich źródle, konsekwencjach, które prowadzą do negatywnych zachowań, takich, jak: rasizm, dyskryminacja czy ksenofobia, a także o sposobach przeciwdziałania stereotypom.
Celem projektu było zdobycie nowej wiedzy, postaw oraz kompetencji, które sprawiły, że młodzi ludzie stali się bardziej tolerancyjni, wrażliwi i empatyczni, którzy dbają o dobro drugiego człowieka i odnoszą się do niego z szacunkiem, reagują na negatywne zjawiska i promują wśród swoich rówieśników takie wartości, jak: równość, szacunek, tolerancja i otwartość. Całość działań była realizowana w języku angielskim w oparciu o metody edukacji pozaformalnej (gry i zabawy integracyjne, ewaluacje, sesje tematyczne, teatr improwizowany, spotkania z lokalną społecznością, dyskusje, prezentacje, refleksje, praca w grupach, wieczory narodowe itd.).
W ramach projektu w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie, korzystając z metod teatru improwizowanego, została przeprowadzona sesja tematyczna, poświęcona konsekwencjom kierowania się stereotypami, w której oprócz uczestników “Youth Against Stereotypes” wzięła udział młodzież z murzasichlańskiej szkoły. W czasie wieczoru regionalnego, uczestnicy projektu, goszcząc członków Zespołu Regle, mogli podziwiać piękne, góralskie stroje i tańce oraz posłuchać góralskiej muzyki. W ramach projektu została również zorganizowana akcja promocyjno-informacyjna “Youth against stereotypes” w Zakopanem.
W czasie ośmiodniowego spotkania uczestnicy poznali swoje kultury, kulturę lokalną, a przede wszystkim nawiązali wiele nowych, międzynarodowych znajomości i przyjaźni. Dla wielu osób był to pierwszy, zagraniczny wyjazd oraz pierwsze doświadczenie pracy w zespole międzynarodowym.