Do 18 października przyjmowane są wnioski na realizację Programu „Absolwent”. Do wzięcia udziału zaproszone są organizacje pozarządowe i uczelnie.
Celem programu ,,ABSOLWENT” jest wsparcie osób niepełnosprawnych, posiadających wykształcenie wyższe lub realizujących ostatni lub przedostatni semestr nauki w szkole wyższej, w zaplanowaniu i wdrożeniu indywidualnej ścieżki kariery zawodowej oraz pomoc w rozwoju umiejętności i w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.
Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków w ramach konkursu są:
- szkoły wyższe – publiczne lub niepubliczne szkoły wyższe utworzone zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce a także szkoły wyższe i wyższe seminaria duchowne prowadzone przez Kościół Katolicki lub inne kościoły i związki wyznaniowe;
- organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych,
które podejmą współpracę z pracodawcami oraz WUP i/lub PUP oraz PCPR, i korzystają lub będą korzystać z istniejących w tych instytucjach instrumentów i narzędzi wsparcia służących aktywizacji zawodowej studentów i/lub absolwentów.
Obszary wsparcia
W ramach konkursu mogą być zgłaszane projekty dotyczące następujących obszarów wsparcia:
- obszar A – zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej;
- obszar B – podnoszenie kwalifikacji zawodowych:
- zadanie 1 – zdobycie uprawnień zawodowych,
- zadanie 2 – ukończenie kursów i szkoleń zawodowych i specjalizacyjnych,
- zadanie 3 – odbycie stażu aktywizacyjnego;
- obszar C – wsparcie zatrudnienia i samozatrudnienia.
Należy pamiętać, że realizacja obszaru A (zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej) jest obligatoryjna.
Terminy i okresy finansowania
Konkurs dotyczy projektów realizowanych od dnia 1 października 2022 roku do dnia 30 września 2024 roku. Za kwalifikowalne uznaje się koszty poniesione od daty rozpoczęcia realizacji projektu (z tym, że nie wcześniej niż od dnia 1 października 2022 roku) do dnia zakończenia realizacji projektu (z tym, że nie później niż do dnia 31 grudnia 2024 roku). Zaplanowano 2 okresy finansowania projektów:
- pierwszy okres – od dnia 1 października 2022 do dnia 30 września 2023 roku,
- drugi okres – od dnia 1 października 2023 roku do dnia 30 września 2024 roku (tryb pozakonkursowy).