Karas dla Kombatanta

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszymi akcjami Śląskiej Oranizacji Obronnej w przesłanym nam przez Stowarzyszenie wywiadzie ze st. szer. rez. Przemysławem Karaś. Znajdziecie w nim szczegóły dotyczące organizacji zbiórki żywności w konkursie “Karaś dla Kombatanta” oraz konkursu na kartkę świąteczną pt. “Kartka dla Kombatanta

Śląska Organizacja Obronna O.S.W. im. Księcia Józefa Poniatowskiego, jest sosnowieckim stowarzyszeniem, które pomimo zaledwie rocznej działalnością zdążyło już zasłynąć z ogromnych umiejętności organizacyjnych, przez co rozsławiło miasto Sosnowiec w “Wojewódzkich Mistrzostwach o Odznakę Sprawności Fizycznej Śląskiej Organizacji Obronnej” .

 

Jak się udało Państwu wyznaczyć tak wysoki pułap zawodów?
– Mistrzostwa skierowane do uczniów klas mundurowych okazały się genialnym pomysłem, gdyż imprezy o takim poziomie zarówno trudności konkurencji, jak i wartości otrzymanych nagród tutaj nigdy nie było. Postawiliśmy sobie ten cel jako jeden z pierwszych i dążyliśmy wytrwale do jego realizacji. Następna edycja Wojewódzkich Mistrzostw odbędzie się 19.10.2017r na co już teraz mundurową młodzież serdecznie zapraszamy. Nie łudźcie się, na pewno nie będzie łatwiej, tylko dużo ciężej – bądźcie przygotowani.

Widzę, że są Państwo na prawdę zdeterminowanymi silnymi osobami. Z czego to wynika ?
– Przede wszystkim nasza siła charakteru i determinacja wynika z zapotrzebowania młodzieży na autorytety. W dzisiejszych czasach trudno o autorytet wśród zapracowanych rodziców, przeciążonych pracą i papierami nauczycieli, a tym bardziej o autorytet wśród samej młodzieży. Nasze stowarzyszenie wyznacza poziom i przełamuje stereotypy. Staramy się nauczyć młodzież, że nie ma rzeczy niewykonalnych.

Czy aby to udowodnić, postanowili państwo podzielić swe wysiłki nie tylko w stronę młodzieży, ale również Kombatantów ?
– Kombatanci, których można spotkać najczęściej na uroczystościach miejskich i wojewódzkich, starsze osoby, często w mundurach, z odznaczeniami, niekiedy bardzo trudno jest im ustać przez całą uroczystość np. ze sztandarem. Ludzie widzą ich wtedy, ale nie dochodzi do ich świadomości kim są Kombatanci.

 

To kim są Kombatanci Państwa zdaniem?

– Kombatanci to dla nas Bohaterowie Narodowi. To stwierdzenie powinno o nich mówić wszystko. Nasze stowarzyszenie w celach statutowych organizacji ma taki cel, aby pielęgnować kulturę narodową, historię Polski, dbać o Weteranów i dlatego uważamy, że jesteśmy im winni pomagać. Tak na prawdę, to każdy dziś żyjący w Wolnej Polsce człowiek jest im winny pomoc i wsparcie… Bo to dzięki Kombatantom możemy żyć w wolnym kraju, możemy wybierać szkołę, do której chcemy iść, możemy pracować w dowolnym zawodzie i spędzać czas w taki sposób, na jaki mamy ochotę. Dzięki Kombatantom mamy WOLNOŚĆ, to dla nas bardzo wiele znaczy.

Dlaczego przejęli się Państwo nagle losem Kombatantów ? Przecież ich stowarzyszenia funkcjonują w Sosnowcu od ponad 50 lat. Skąd to nagłe zainteresowanie ich losem?
– Jak już Pan wspomniał na początku wywiadu, jesteśmy młodym stowarzyszeniem. Funkcjonujemy na terenie Sosnowca od roku i to, że pierwsze kroki organizacyjne postanowiliśmy postawić w kierunku młodzieży, wcale nie oznacza, że los Kombatantów był nam wcześniej obojętny. Trochę wstyd się do tego przyznać, ale dopiero teraz, mając 30 lat, własny dom, rodzinę, dzieci i stowarzyszenie, DOJRZELIŚMY do tego, aby uczcić żywą historię. Trudno to wyjaśnić, ale dopiero teraz, będąc dorosłymi ludźmi zrozumieliśmy, co nauczyciele od historii chcieli w swej misji nam przekazać. Dopiero teraz, gdy na organizowane przez nas uroczystości Państwowe w Sosnowcu, zaczęliśmy zapraszać Kombatantów, przez co ich poznaliśmy. Odrobinę poznaliśmy, bo nie można mówić o tym, że się poznało historię, dotykając jej jedynie kilka razy do roku. Kombatanci po tych paru miesiącach zaczęli darzyć nas zaufaniem, wiarą w to, że jesteśmy młodymi osobami, mogącymi kontynuować misję, którą oni rozpoczęli. Zaczęli się przed nami otwierać, mówić o swoich problemach takich zwykłych, ludzkich – zdrowotnych, adaptacyjnych, mieszkaniowych, organizacyjnych i biurokracji, która często jest dla tych miłych staruszków barierą nie do przejścia. Kombatanci są z jednej strony zwykłymi starszymi i często samotnymi osobami, a z drugiej strony…są Bohaterami, którzy lepiej niż my znają ból wojny, którego doświadczyli na własnej skórze. Opowiadali nam o swojej roli w czasie wojny, o tym, jak wiele ryzykowali każdego dnia, kiedy jako “młode łebki” biegali po froncie przekazując pocztę, jak wielki strach i ból czuli nie wiedząc, co się dzieje z ich najbliższymi. To wszystko poruszyło nas do szpiku kości i nie da się przejść nad tym do porządku dziennego, idąc dalej, równie beztrosko jak do tej pory. Najcięższe opowieści dotyczyły ich pobytu w obozach pracy, gdy wspominali straszliwy przenikający głód, zimno, brak leków, snu, ciągłe szykany i bicie, wielodniowe tortury i przesłuchania.

Rozumiem, ale z drugiej strony na pewno z historii znacie Państwo takie historie. Co to za różnica?
– Czytanie o historii, o więźniach politycznych, przesłuchaniach, wspomnień z obozów zagłady, a usłyszenie tego samego na żywo, z ust Kombatantów, to nie ta sama historia, dlatego planujemy nakręcenie filmu o nich w 2017r, mamy nadzieję na współpracę ze strony Pana Prezydenta w tej kwestii 🙂

 

Do 2017r jeszcze 2 miesiące, podczas których postanowiliście zorganizować konkurs. Proszę opowiedzieć coś o tej inicjatywie.
– Tak, w zasadzie to dwa konkursy. Pierwszy z nich “Karaś dla Kombatanta jest skierowany do grupy młodzieży z Sosnowca w wieku 16-19 lat, uczniów szkół średnich.
Szczegółowy regulamin konkursu odnajdą Państwo na FB: śląskaorganizacjaobronna
W telegraficznym skrócie, chodzi o zbiórkę artykułów żywnościowych, z których stworzymy paczki na święta dla naszych sosnowieckich kombatantów, których zostało około 500 osób. Są to zarówno członkowie Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP (były ZBOWID), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej jak i Związku Inwalidów Wojennych. Mamy wrażenie, że dziś już nikt o nich nie pamięta i pomimo ogromnych zasług dla Polski, żyją teraz w ubóstwie i jest im bardzo ciężko. Chcemy tym konkursem międzyszkolnym dać pretekst nauczycielom i Dyrektorom szkół, aby mogli przekazać młodzieży wiedzę o tym, kim Kombatanci powinni dla nich być.

 

Czyli chodzi o to, aby zebrać jak najwięcej kilogramów żywności, która się szybko nie zepsuje tak ?
– Oczywiście! Chodzi nam o zbiórkę podstawowych produktów, które będą pomocne Kombatantom w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Chociaż tyle możemy dla nich zrobić. Zachęcamy też do akcji pracowników z dużych zakładów pracy, aby włączyli się w akcję i abyśmy mogli przekazać Kombatantom jak największą pomoc. W końcu nie zostało im już wielu lat życia. Postarajmy się jako społeczeństwo patriotyczne wspomóc ich jak tylko się da. Sponsorem nagród i partnerem akcji jest Kino Helios z Sosnowca.

 

A wspominali Państwo też o drugim konkursie. Na czym on polega?
– Drugi konkurs nosi nazwę “Kartka dla Kombatanta”, skierowany do tej samej grupy uczniów. Trzeba wykonać kartkę wdzięcznościową, z życzeniami, taką od serca, która może, choć wcale nie musi być kartką świąteczną. Technika wykonania dowolna. Kartkę trzeba przesłać pocztą do siedziby stowarzyszenia do dnia 13.12.2016r. Finał obu konkursów z nagrodami odbędzie się 16.12.2016r o 12.00 w Auli ECK. Zapraszamy!