Fundusz Wyszehradzki ogłosił konkurs małych grantów na wsparcie działań związanych z łagodzeniem skutków wojny w Ukrainie.
Celem konkursu na małe granty jest pomoc w łagodzeniu skutków wojny dla uchodźców przybywających z Ukrainy i mieszkających w krajach V4 (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry), wzmocnienie zdolności władz lokalnych, instytucji publicznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które świadczą niezbędną pomoc w zakresie opieki zdrowotnej i społecznej w perspektywie krótko- i średnioterminowej oraz złagodzenie potencjalnych napięć między uchodźcami a społecznościami lokalnymi wynikających z braku informacji, barier językowych oraz różnic społecznych i ekonomicznych.
Wnioski można składać do 1 maja br.
- Aplikować mogą instytucje podmioty zarejestrowane w każdym z 4 krajów członków Funduszu: np. jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, instytucje ochrony zdrowia, domy dziecka, organizacje pozarządowe. Nie mogą aplikować osoby fizyczne (mieszkańcy indywidualnie) oraz jednostki administracji rządowej.
- Partnerstwo z podmiotami z innych krajów nie jest wymagane.
- Pierwszeństwo dla projektów z budżetem do 20 tys. Euro.
- Projekty muszą się skończyć do końca 2022 roku.
- Projekty składa się on line w systemie dostępnym na stronie: https://my.visegradfund.org/Account/Login
- Projekt może być dofinansowany do 100% budżetu, niemniej jednak ile widziane jest współfinansowanie.
- Granty są płatne w transzach – minimalnie w dwóch na projekt, ale Fundusz rezerwuje sobie prawo decydowania finalnie o ilości transz i ich wysokościach. 20% środków będzie przelane po akceptacji przez Fundusz Raportu końcowego i Raportu Finansowego.
Obszary wsparcia:
- Usługi i pomoc społeczna i psychologiczna (w tym pomoc medialna, pomoc zastępcza, budowanie zdolności do pracy socjalnej, rozwój infrastruktury społecznej itp.
- Edukacja i szkolenia (zapewnienie miejsc w przedszkolach i szkołach, integracja dzieci, osób starszych i grup szczególnie wrażliwych, kursy językowe i szkolenia w zakresie innych odpowiednich umiejętności itp.).
- Zajęcia w czasie wolnym dla dorosłych i dzieci (wycieczki, zajęcia i imprezy kulturalne, sport i inne odpowiednie zajęcia).
- Zatrudnienie (szkolenia i kursy zawodowe dla poszczególnych zawodów i branż, wsparcie w poszukiwaniu pracy, integracja w lokalnym środowisku pracy.
- poprawa warunków życia grup wrażliwych (np. osób niepełnosprawnych fizycznie lub umysłowo, mniejszości, rodzin wielodzietnych.
- Inne działania istotne w warunkach lokalnych.
Szczegółowe informacje w języku angielskim znajdują się pod linkiem: