pobrane 1

Cykl Wywiadów z Sosnowieckimi Organizacjami Pozarządowymi – Poznajcie ich Bliżej!

Przedstawiamy Państwu Wywiad przeprowadzony z Panią Julią Bańczyk – prezesem Stowarzyszenia Młodzi Wspólnie dla. Pani Julia jest nowo wybranym prezesem – po swojej kilkuletniej działalności w strukturach stowarzyszenia jako członek.

SCOP: Co skłoniło Państwa do założenia stowarzyszenia?

Naszym celem było stworzenie przestrzeni, która będzie gromadziła i zachęcała do działania młodych i aktywnych ludzi z Sosnowca oraz miast ościennych. Chcemy, aby młodzi ludzie mogli mieć realny wpływ na to, jak wygląda życie w mieście oraz aby mogli realizować swoje wizje i pasje. Nasz zamysł opierał się na tym, aby mieli możliwość rozwoju, pogłębiania wiedzy w wielu dziedzinach oraz integrowania się z osobami o podobnych poglądach. Chcieliśmy również pomagać osobom, które potrzebują wsparcia czy opieki w życiu codziennym.

SCOP: Kiedy zaczęła się Pani interesować III sektorem?

Osobiście zaczęłam interesować się tym tematem, kiedy uczęszczałam do liceum, do klasy o profilu prawno – politologicznym. Już wtedy wiedziałam, że chcę działać na terenie swojego rodzinnego miasta i pomagać potrzebującym. Na początku mojej edukacji w Liceum poznałam osoby o takich samych przekonaniach. Były to osoby w różnym wieku, z różnych grup społecznych o wielobarwnych zainteresowaniach. Zaczęliśmy się spotykać w coraz to szerszym gronie i z czasem dążyć do założenia stowarzyszenia.

SCOP: Ilu członków zrzesza obecnie Pani Stowarzyszenie?

Obecnie stowarzyszenie liczy 10 członków. Jednak wspiera nas wielu przyjaciół, inne zaprzyjaźnione organizacje pozarządowe. Zawsze możemy liczyć na ich wsparcie, pomoc oraz dobrą radę.

SCOP: Proszę przybliżyć nam czym zajmuje się stowarzyszenie Młodzi wspólnie dla?

Nasze stowarzyszenie zrzesza młodych ludzi, stawiających na rozwój i mających głowę pełną pomysłów. Propagujemy ideę społeczeństwa obywatelskiego, naszym celem jest przekonanie mieszkańców regionu, iż mają realny wpływ na to, jak może wyglądać ich życie. Chcemy pokazać młodym ludziom, że stowarzyszenie jest przestrzenią bez podziałów, gdzie mają możliwość realizowania się, znalezienia pomysłu „na siebie” mając realny wpływ na projekty, które wspólnie tworzymy. Zależy Nam na aktywnym działaniu i integracji. Organizowaliśmy do tej pory: spływy kajakowe, gry miejskie, różne debaty i spotkania z ciekawymi osobistościami, wiele eventów, zbiórek, koncertów oraz gali charytatywnych.

SCOP: Jak można zostać członkiem Państwa organizacji?

Członkiem Naszego stowarzyszenia może zostać każdy, kto podziela nasze cele. Na początek zachęcamy do kontaktu telefonicznego. Następnie zainteresowane osoby zapraszamy na zebranie, aby zapoznały się z członkami MWD oraz naszymi bieżącymi działaniami. Kolejnym krokiem jest podpisanie deklaracji członkowskiej.

SCOP: Największy sukces stowarzyszenia Młodzi Wspólnie Dla to…

Myślę, że nie ma jednej takiej rzeczy. Każdy realizowany przez nas projekt jest równie ważny. Z każdej inicjatywy bardzo się cieszymy, ponieważ możemy zrobić cos dla naszego miasta i jego mieszkańców. Poznajemy przy tym wielu wspaniałych i otwartych ludzi. Każde wydarzenie, które tworzymy, współorganizujemy lub partnerujemy uczy nas nowych rzeczy, pozwala wyciągnąć wnioski i co najważniejsze nabywamy coraz większych umiejętności organizacji.

SCOP: Jakie są Państwa plany dotyczące najbliższej przyszłości?

Nasze najbliższe wydarzenie to Gala Charytatywna dla Pani Ewy, chorej na stwardnienie zanikowe boczne. Leki i rehabilitacja jest bardzo kosztowna, dlatego chcemy ją wesprzeć organizując to przedsięwzięcie. Więcej szczegółów już niebawem na Facebooku, dlatego zachęcamy do śledzenia naszego funpagea.

Opracowała Agnieszka Bielnicka