Przedstawiamy Państwu Wywiad przeprowadzony z Panem Bartoszem Broen – członkiem zarządu Sosnowieckiego Towarzystwa Sportowego “Victoria Sosnowiec”

SCOP: Co skłoniło Państwa do założenia Towarzystwa?

Do założenia Sosnowieckiego Towarzystwa Sportowego „Victoria Sosnowiec” skłoniły nas nasze zainteresowanie przedwojennym sportem naszego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem sosnowieckiej piłki nożnej okresu międzywojennego oraz chęć reprezentowania miasta Sosnowca w rozgrywkach ogólnopolskiej Retro Ligi piłki nożnej. Dzięki wspólnym zainteresowaniom i celom udało nam się skupić w naszym stowarzyszeniu prawdziwych pasjonatów.

SCOP: Kiedy zaczęliście Państwo interesować się III sektorem?

Tak naprawdę jako grupa kolegów o podobnych zainteresowaniach znamy się od kilku lat. Pomysł „zaistnienia w III sektorze” i wspólnego założenia stowarzyszenia pojawił się pośród nas po raz pierwszy na początku 2021r. Jednakże tak naprawdę nasze stowarzyszenie zawiązaliśmy w grudniu 2021r., jesteśmy więc dość młodą organizacją wśród organizacji pozarządowych. Mamy jednak nadzieję, że przed nami jest długa i świetlana przyszłość.

SCOP: Proszę przybliżyć nam, czym zajmuje się Sosnowieckie Towarzystwo Sportowe „Victoria Sosnowiec”?

Podstawowym celem naszej działalności jest rekonstrukcja sportowo-historyczna – w tym oczywiście gra jako TS Victoria Sosnowiec w ogólnopolskiej Retro Lidze piłki nożnej, co pozwala nam na reprezentowanie Sosnowca i naszego regionu na arenach sportowych całej Polski. Prócz tego zajmujemy się badaniem historii regionu oraz historii sosnowieckiego sportu, propagowaniem zdrowego trybu życia i aktywizowaniem sportowym wszystkich pokoleń.

SCOP: Jakie są Państwa najważniejsze cele?

Oczywiście wydawałoby się, że dla Towarzystwa Sportowego wystawiającego drużynę piłkarską grającą w Retro Lidze najważniejszym celem jest wygranie rozgrywek Retro Ligi. Jednak tak nie jest, nasze rozgrywki piłkarskie są w pełni dżentelmeńskie, liczymy wprawdzie punkty i bramki, jednak ważniejsze od zajętego miejsca jest wzięcie udziału w rekonstrukcji sportowo-historycznej, jaką wszakże jest mecz piłkarski rozgrywany wg przedwojennych reguł i w przedwojennych strojach.

Kolejnym naszym celem są działania edukacyjne w zakresie historii przedwojennego sportu prowadzone wśród mieszkańców Sosnowca i naszego regionu. W najbliższym czasie chcielibyśmy włączyć się do projektów edukacji regionalnej prowadzonej w szkołach w Sosnowcu.

Pragniemy także aktywizować sportowo wszystkie pokolenia Sosnowca, szczególnie dzieci i młodzież.

SCOP: Jakim jest Państwa największy sukces?

Trudno mówić nam jeszcze o jakiś spektakularnych sukcesach. Jesteśmy młodym stowarzyszeniem, działamy w zasadzie dopiero od początku tego roku. Niemniej jednak udało nam się zorganizować z powodzeniem trzy mecze retroligowe, nota bene nie przegraliśmy żadnego z nich. Zagraliśmy także trzy mecze wyjazdowe, reprezentując nasze miasto w Wałbrzychu, Kozienicach i Białymstoku. Wzięliśmy udział w sosnowieckim Festiwalu Organizacji Pozarządowych, w którym prócz prowadzenia zajęć dla dzieci, zorganizowaliśmy minituriej piłkarski, w którym prócz TS Victorii Sosnowiec wystąpiły w retro strojach reprezentacji Polski drużyny sosnowieckiego Urzędu Miasta, MOSiR -u oraz drużyna oldbojów Zagłębia Sosnowiec. Musimy również wspomnieć o tym, że udało nam się wystartować w organizowanym w Warszawie biegu na 1 Milę, gdzie nasz zawodnik zajął 5 miejsce wśród reprezentacji Retro Ligi, startującej w tych zawodach w replikach strojów biegowych i butach sprzed II wojny światowej. Wzięliśmy także udział w obchodach setnej rocznicy rozegrania pierwszego meczu piłkarskiego przez reprezentacje Polski.

SCOP: Jak można zostać zawodnikiem TS Victoria Sosnowiec? 

Oczywiście można zostać zawodnikiem TS Victoria Sosnowiec, w trakcie tego sezonu drużyna nasza wzbogaciła się o dwóch graczy. Dla nas istotne jest prócz poziomu sportowego zawodników również zainteresowanie rekonstrukcja historyczno-sportową, wszak prócz kopania repliki przedwojennej piłki nasze mecze to widowisko historyczne. Oczywiście kwestia naboru to sprawa naszego sztabu trenerskiego, który jest w stanie określić potrzeby drużyny oraz poziom sportowy kandydatów. W tej chwili aktywnych graczy mamy 23, w meczu może wystąpić jedynie 17 z nich.

SCOP: Jakie są Państwa plany dotyczące najbliższej przyszłości?

Do zorganizowania pozostał nam jeszcze jeden mecz piłkarski – z drużyną zeszłorocznego Mistrza Polski – Strzelcem Białystok z Choroszczy. Mecz ten rozegramy w trakcie trwania Dni Sosnowca, 17 września. Jest to także rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę w 1939r., w związku z tym planujemy skromne upamiętnienie tej smutnej rocznicy. Oczywiście wynik tego meczu nie jest dla nas najważniejszy, jednak będzie on jednym z decydujących o układzie miejsc w tegorocznej tabeli Retro Ligi.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej – mamy nadzieje, że uda nam się włączyć w projekt zajęć edukacji regionalnej, w którym chcielibyśmy przeprowadzić zajęcia edukacyjne historyczno-sportowe dla uczniów klas ósmych sosnowieckich szkół.

Korzystając z okazji pragniemy podziękować za przychylność dla naszego projektu władzom Sosnowca, klubu sportowego ZEW Sosnowiec za perfekcyjne przygotowanie boiska na każdy z naszych meczy, pracownicom SCOP za pomoc w rozpoczęciu naszej działalności oraz wszystkim naszym kibicom.