Przedstawiamy Państwu Wywiad przeprowadzony z Panią Weroniką Dryją – prezeską Zarządu Fundacji Edukacji Zdrowotnej STIM a także położną, edukatorką seksualną i seksuologiem klinicznym.
SCOP: Co skłoniło Panie do założenia Fundacji?
Fundacja powstała 6 lat temu. Tworzy je obecnie 6 wspaniałych kobiet, dla których praca zawodowa to również pasja. Chęć edukowania i dzielenia się swoją wiedzą z innymi zaowocowały współpracą, która z roku na rok poszerza swoje kręgi. Panie podejmują kolejne wyzwania z wielkim entuzjazmem i uśmiechem na twarzy! A więc kilka słów o każdej osobie z naszego zespołu:
Cóż mogę o sobie powiedzieć…. uwielbiam swój zawód i wykonuję go z pasją i zaangażowaniem. Najlepiej czuję się na sali porodowej, a w przyszłości chciałabym przyjmować porody domowe. Dzięki moim synom – Kazikowi i Ziemkowi poznałam korzyści, jakie niesie ze sobą bliskość dzięki chustonoszeniu oraz weszłam w świat pieluch wielorazowych, który poza salą poporodową jest moim drugim konikiem.
Aleksandra Gawień-Zych Wiceprezeska Zarządu- położna, edukatorka seksualna, seksuolog kliniczny. Od 2016 roku prowadzi zajęcia w Szkole Taty i Mamy oraz koordynuje projekty fundacji. Od 2017 pracuje jako położna rodzinna oraz w szpitalu na stanowisku położnej laktacyjnej. Prowadzi funpage fundacji na Facebooku. Już niedługo szykuje warsztaty dla dziewczynek o miesiączce.
Renata Jasińska to położna z długim stażem, specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa położniczego. Współautorka Poradnika interwencji kryzysowej – położne dla położnych – „Trudne spotkania-trudne rozmowy”, który powstał na potrzeby środowiska położnych w zakresie udzielania wsparcia w sytuacjach trudnych. Oddziałowa w ZCO Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej, gdzie wspiera kobiety w tym ważnym momencie ich życia. Wyznaje zasadę: „Twój poród – Twój wybór”.
Ewa Tobor jest położną od 1996 roku. Pracując rozpoczęła studia na Akademii Medycznej w Lublinie – cudowne 5 lat!!!. W roku 2004 uzyskała tytuł doktora nauk medycznych, rozwija się naukowo, publikuje, cały czas działa w Zespole Położnych przy OIPiP w Katowicach i Polskim Towarzystwie Położnych. Prywatnie mama Poli.
Katarzyna Feith jest położną. Ukończyła również terapię cranio-sacralną. Obecnie w trakcie studiów z Ratownictwa Medycznego. Prywatnie mama Stanisława urodzonego w domu i Tadeusza urodzonego w wodzie.
Natalia Binecka-Rusak to położna oraz entuzjastka jogi i życia w zgodzie z naturą. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Akademii Praktyków Jogi na GWSH w Katowicach. Przyjmuje porody domowe. Położnictwo jest dla niej pasją, ale również szansą na nieustanny rozwój.
SCOP: Kiedy zaczęły się Panie interesować III sektorem?
Tak naprawdę zaczęłyśmy się interesować III sektorem, kiedy nasze myśli krążyły wokół tego, jak realizować zajęcia, aby szkoły nie musiały za nie płacić. Aby dotrzeć do jak największej liczby osób, które chciały dowiedzieć się więcej, które szukały informacji, zajęć, prelekcji, wykładów.
SCOP: Proszę przybliżyć nam profil działalności Fundacji?
Nasza działalność jest bardzo szeroka, 3 najważniejsze obszary naszych działań to edukacja seksualna, edukacja okołoporodowa i profilaktyka przeciwnowotworowa. Od 2016 roku również koordynujemy bezpłatne wypożyczalnie pieluch wielorazowych w całej Polsce (Pieluchoteka).Prowadzimy spotkania z przyszłymi rodzicami, doradzamy i edukujemy. Nasze zajęcia cieszą się dużą popularnością, co mobilizuje nas do podejmowania kolejnych wyzwań!
SCOP: Jaki jest Państwa Największy Sukces?
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Cieszymy się z każdych sukcesów, małych i dużych. Ostatnio takim sporym sukcesem było pozyskanie dotacji dzięki której obecnie Szkoła Taty i Mamy, którą od dawna prowadzimy, jest bezpłatna dla każdego. Mało tego – w pakiecie kobieta ma wizytę u fizjoterapeutki uroginekologicznej oraz konsultację laktacyjną z położną czy zapis KTG. Z tego jesteśmy mega dumne. A drugim naszym sukcesem jest tegoroczny Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, w czasie jego trwania publikowałyśmy posty z tematyki karmienia piersią i jesteśmy mile zaskoczone z aktywności komentujących pod postami <3 Dzięki temu wiemy, że zrobiłyśmy dużo dobrego. Natomiast z sesji fotograficznej dla mam karmiących piersią lub karmiących piersią inaczej skorzystało ok. 90 mam z dzieciaczkami! To szalone i piękne, że tylu fotografów wzięło udział! A to wszystko oczywiście pro bono.
SCOP: Jakie są plany Fundacji odnoszące się do najbliższej przyszłości?
Szykujemy coś mega mega! Ale póki co nie zdradzimy szczegółów… kiedy tylko uda nam się dopiąć wszystko na ostatni guzik, wszelkie informacje pojawią się na naszej stronie internetowej oraz na naszym profilu w mediach społecznościowych. Także…zachęcamy do obserwowania naszego Fanpage’a 😉