Przedstawiamy Państwu Wywiad przeprowadzony z Panem Krzysztofem Popławskim – prezesem Sosnowieckiego Stowarzyszenia Rowerowego, na co dzień wykładowcą Akademii WSB, gdzie zajmuje się głównie technologiami blockchain, aplikacjami webowymi oraz użytecznością i dostępnością interfejsów.
SCOP: Co skłoniło Państwa do założenia Stowarzyszenia?
W Sosnowcu nie ma zbyt wielu organizacji zajmujących się tematyką rowerową, a szczególnie zajmujących się popularyzowania roweru jako środka komunikacji – środka transportu jak również rozwojem infrastruktury rowerowej. Stąd pomysł, by tę niszę wypełnić. Bo rower to tania, jak się okazuje szybka i dość wygodna alternatywa dla komunikacji miejskiej a i często nawet dla samochodu.
Chcieliśmy, żeby rowerzyści w Sosnowcu mieli organizację która ich wspiera i upomina się o ich prawa do bezpiecznej infrastruktury.
SCOP: Kiedy zaczęli się Państwo interesować III sektorem?
Organizacje pozarządowe to w wielu krajach poważna i licząca się grupa. W Polsce, szczególnie w lokalnym wydaniu trzeci sektor raczkuje, ale widząc po sąsiednich miastach myślę, że społeczne działanie ma dużą przyszłość. Tam udało się już wcześniej osiągnąć wiele. Dla nas, sosnowieckich rowerzystów – założenie stowarzyszenia było oczywistym wyborem w momencie kiedy szukaliśmy odpowiedniej formy do realizacji naszych planów.
SCOP: Proszę przybliżyć nam profil Państwa działalności?
Wybraliśmy nazwę, która nie pozostawia wątpliwości co to naszych zainteresowań. Zależy nam na popularyzacji roweru nie tylko jako świetnej formy spędzania wolnego czasu ale również pełnoprawny środek transportu na co dzień. Nasz cel to rozwój sieci dróg rowerowych w Sosnowcu i korzystanie z nich w sposób bezpieczny. Teraz, w 2021 roku, kiedy Sosnowiec dołączył do miast rowerowych chcemy przełamywać bariery strachu dotyczące codziennego poruszania się na rowerze.
SCOP: Jaki jest Państwa Największy Sukces?
Zgłosiliśmy do Urzędu Miejskiego w Sosnowcu kilka wniosków dotyczących powstającej infrastruktury w Sosnowcu – większość z nich została uwzględniona. Zgłaszamy również rowerowe projekty w Budżecie Obywatelskim min. dotyczące rozbudowy systemu roweru miejskiego. Od kilku lat wspieramy też organizację Zagłębiowskiej Masy Krytycznej.
Najwięcej jednak efektu dały nasze działania kiedy bardzo aktywnie włączyliśmy się w promocje Bulwaru Czarnej Przemszy i Zagłębiowskiej Masy Krytycznej, efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania.Wtedy uwierzyliśmy, że Sosnowiec może wygrzebać się z szarego końca listy i dołączyć do czołówki miast rowerowych i tak się stało.
SCOP: Jakie są Państwa plany odnoszące się do najbliższej przyszłości?
Przed nami kolejna edycja Budżetów Obywatelskich. Chcemy zgłaszać nasze pomysły zarówno w tym organizowanym przez Miasto jak i Urząd Marszałkowski. Chcemy wspierać pomysłodawców takich projektów i zachęcać ich do lokalnego działania w obrębie dzielnic. Będziemy też na pewno przyglądać się powstającej infrastrukturze rowerowej w Sosnowcu i w miarę potrzeby przekazywać urzędnikom nasze uwagi. W planach mamy również kilka akcji promujących bezpieczna jazdę na rowerze.
Na pewno w najbliższym czasie zwiększymy nasze działania informacyjne w zakresie komunikacji rowerowej i turystyki. Jak wcześniej wspomniałem będziemy starali się dalej promować rower jako alternatywę w komunikacji, dzięki czemu problemy ze znalezieniem miejsca do parkowania czy korki odejdą w niepamięć. Szczególnie zależy nam teraz na popularyzacji dojazdów do szkoły. W tym momencie, kiedy mamy coraz więcej bezpiecznej infrastruktury i sami kierowcy coraz uprzejmiej traktują rowerzystów, dojazd na rowerze do szkoły były odciążeniem rodziców i redukcją porannych zatorów.
Myślimy też o wprowadzeniu w swoich strukturach organizacyjnych sekcji turystycznej, która regularnie organizować będzie wycieczki rowerowe – nie tylko dla zaprawionych rowerzystów ale również dla tych, którzy chcą zacząć ale sami się jeszcze boją. Chcielibyśmy też reprezentować nasze miasto podczas takich wycieczek, dlatego myślimy o własnych koszulkach lub być może nawet całych strojach.
Moim osobistym marzeniem jest także to, żeby mieszkańcy Sosnowca porzucili samochodowe bagażniki rowerowe a każda wycieczka zaczynała się od ich ulicy, bloku, domu.
SCOP: W jaki sposób można zostać członkiem Państwa Organizacji?
Członkiem SSR formalnie może zostać każdy kto lubi jeździć rowerem i wypełni deklarację członkowską. Zależy nam szczególnie na tych, którzy aktywnie chcą włączyć się w promocję roweru i aktywnie uczestniczyć w projektach stowarzyszenia.